Conference Programme
The conference language is English.
PRELIMINARY PROGRAMME 2024
the table is scrollable horizontally
(for small screens)
WEDNESDAY | APRIL 10th 2024 | ||||
---|---|---|---|---|---|
FUNDAMENTALS OF THERMOFORMING Training Course for Thin and Thick Gauge | OPTIONAL (training course needs to be booked separately) | Venue: DoubleTree by Hilton Amsterdam Centraal Station | |||
9:30 | Heavy Gauge Wolfgang Daum | ||||
12:30 | Lunch break | ||||
13:30 - 18:00 | Thin Gauge Mark Strachan | ||||
EVENING | |||||
18:30 - 19:30 | Conference Registration | ||||
19:00 - 20:30 | Welcome Reception A warm welcome to friends and colleagues | Venue: DoubleTree by Hilton Amsterdam Centraal Station - Rooftop bar | |||
THURSDAY | APRIL 11th 2024 | Venue: Beurs van Berlage | |||
8:00 | Conference Registration | ||||
GENERAL SESSION | |||||
Moderator: Michel Py / Thierry D'Allard | |||||
9:00 | Welcome to Amsterdam - Conference Introductions & Welcome | ||||
9:15 | “Plastic Packaging in Retail”, James Bull, TESCO | ||||
10:00 | "Digital Product Passport", Dr Benedikt Brenken, REIFENHAEUSER | ||||
10:20 | "Advanced recycling", Dr. Ingemar Bühler, PLASTICS EUROPE | ||||
10:40 | Coffee break | ||||
Moderator: Michel Py | |||||
11:25 | "Closed Loop Theory", Gerard Liraut, RENAULT, NISSAN, MITSUBISHI | ||||
11:55 | "Polystyrene: Made for Recycling – a technology overview", Dr. Frank Eisenträger, INEOS | ||||
12:10 | "Innovation in plastic modification additives to support the shift to more post-recycling versatile materials in thermoformed packaging", Synco de Vogel, SYNTHOMER | ||||
12:25 | “Profitable Energy”, Gino Guathier, GREENYELLOW | ||||
12:40 | Lunch break | ||||
HEAVY GAUGE SESSION | THIN GAUGE SESSION | ||||
Moderator: Ken Braney/Claudio Bottos | Moderator: Sven Engelmann | ||||
13:55 | "Tractor Plastic Roof to meet category 4", Florant Voiry, KUBOTA | 13:55 | "PCR Processing in Thermoforming", Benjamin Kampmann, POEPPELMANN | ||
14:15 | "Local manufacturing - a new Trend!", Emma Hockley, BIG BEAR | 14:15 | "Fiber & Plastic Combos", Frederic Engel, ILLIG | ||
14:35 | "Vacuum Forming & Pressure Forming in the US", Steve Zamprelli, Formed Plastics Inc. | 14:35 | "2 Gauge & more", Peter Rieg, BC EXTRUSION | ||
14:55 | "Light Weight Engineering with Thermoforming ", Thorsten Eymael, SE KUNSTSTOFFTECHNIK | 14:55 | “Sustainable IML decoration for PP and PET packaging”, Evie Vens, MCC VERSTRAETE | ||
15:15 | Coffee break | 15:15 | Coffee break | ||
15:45 | HEAVY GAUGE SESSION (Sponsors' Presentations) | 15:45 | THIN GAUGE SESSION (Sponsors' Presentations) | ||
Moderator: Ken Braney | Moderator: Marek Nikiforov | ||||
15:45 SENOPLAST 15:55 "XL Vacuum Forming Machines, Tooling & Sheets " , MACHINECRAFT 16:05 PRIMEX PLASTICS 16:15 3A COMPOSITES 16:25 SELF GROUP 16:35 EPSOTECH 16:45 "ENERGYLINE machines - saving energy while thermoforming", Marek Stachyra, TOOLS FACTORY | 15:45 STARLINGER 15:55 KIEFEL 16:05 MARBACH 16:15 CGP EUROPE 16:25 ILLIG 16:35 GRAVOLAB 16:45 SUKANO | ||||
17:00 | END | 17:00 | END | ||
EVENING | |||||
18:30 | Dinner Reception | Beurs van Berlage - Granbeurszaal | |||
19:00 | Conference Dinner and Sponsors awarding | ||||
FRIDAY | APRIL 12th 2024 | Venue: Beurs van Berlage | |||
8:55 | Opening | 8:55 | Opening | ||
9:00 | HEAVY GAUGE SESSION (Sponsors' Presentations) | 9:00 | THIN GAUGE SESSION (Sponsors' Presentations) | ||
Moderator: Claudio Bottos | Moderator: Arne Holme | ||||
09:00 CMS 09:10 MAAC 09:20 „Simulation in Vaccuum Forming“, Marco Lanulfi, LANULFI 09:30 ARLA PLAST 09:40 GEISS 09:50 "Catalysis, a new player bringing 3D printing tool technology from the heart of Europe", Jean-Christophe Figueroa, CATALYSIS EUROPE 10:00 ROECHLING INDUSTRIAL 10:10 3D SYSTEMS 10:20 SPONSOR 10:30 End Sponsors' presentations | 09:00 RHOMBUS SYSTEMS 09:10 OMG 09:20 SCANFILL 09:30 "Synthomer presentation and key technologies for Plastics Modification", Luan Gavião, SYNTHOMER 09:40 BATTENFELD-CINCINNATI 09:50 TQS 10:00 EREMA 10:10 “GT series granulators: high capacity with reduced energy consumption”, Marco Bellotti, CMG GRANULATORS 10:20 REIFENHAUSER 10:30 End Sponsors' presentations | ||||
10:30 | Coffee break | 10:30 | Coffee break | ||
11:00 | HEAVY GAUGE SESSION | 11:00 | THIN GAUGE SESSION | ||
Moderator: Thierry d'Allard | Moderator: Arne Holme | ||||
11:00 | "High Pressure Forming", Speaker tbd | 11:00 | "Minimising the impact of thermoformed plastic trays on the planet", Martin Taylor, SHARPAK | ||
11:20 | "Smarter Luggage Forming", Stuart Fry, LINECROSS | 11:20 | "Automation Options", Reinard van de Kieft, BRINK AUTOMATION | ||
11:45 | “Aerolite carbon: a thermoformable material with high strength and low weight”, Jim Gleason/François Ernoult/Olivier Rodary/Jason Ross, ENVIROMENTAL COMPOSITES/PLASTIFORM/WESTLAKE PLASTICS | 11:45 | "Packaging of the Future - Sustainable Polymer & Fiber Solutions", Marius van der Schans, KIEFEL | ||
12:15 | Titel tbd, Speaker tbd, MILLIKEN | ||||
12:15 | Lunch break | 12:30 | Lunch break | ||
13:45 | GENERAL SESSION | ||||
Moderator: Kitty Beijer/Sven Engelmann | |||||
13:45 | Presentation tbd | ||||
14:00 | "Automation in Logistics / Demo Mold Making",Holger Hesseling, TRAYTEC | ||||
14:20 | "Recycling PP/EVOH", Stefan Corbus, KURARAY | ||||
14:40 | "3D Printed Thermoforming Tools. - Another Tool in your Toolbox“, Darrell Stafford, Jean-Christophe Figueroa, CATALYSIS | ||||
15:00 | "AI in Thermoforming", Michel Py, ETD | ||||
15:20 | Closing remarks by Sven Engelmann, Chair ETD 2024-26 | ||||
15:30 | Drinks and iPad raffle | ||||
16:00 | End |